کارگاه روابط عمومی برای استارتاپ ها

وقتی با عنوان «روابط عمومی» مواجه می‌شوید، چه چیزی در ذهن شما نقش می‌بندد؟ فکر می‌کنید کارکرد این بخش یا واحد در یک سازمان تجاری چیست؟ چه انتظارای می‌توان از آن داشت و چه خروجی‌هایی می‌بایست برای یک استارتاپ داشته باشد؟

طی چند سال گذشته، نقش و اهمیت روابط عمومی تحول زیادی را تجربه کرده و این تغییر، در حوزه‌ی کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها بیش از باقی صنایع بوده است. روابط عمومی فعال در یک استارتاپ می‌تواند ضمن توسعه‌ی آگاهی جمعی (awareness) پیرامون آن برند، روند رشد و تعالی کسب‌وکار را سرعت بخشد. روابط عمومی، دیگر محدود به «نشر خبر در رسانه‌ها» و «درج جوابیه در روزنامه‌ها» نیست و برخلاف گذشته که تنها به «واکنش» در مقابل رسانه‌ها می‌پرداخت، خود عامل «کنش» و تعامل مستمر با رسانه‌هاست.

کارگاه روابط عمومی برای استارتاپ‌ها به بررسی شیوه‌های علمی و عملی [مبتنی بر شرایط رسانه‌ای کشور ایران] اجرای فعالیت‌های روابط عمومی متناسب با ویژگی‌های خاص استارتاپ‌ها می‌پردازد. پس از شرکت در این ورک‌شاپ:

 • درک بهتری نسبت به روابط عمومی و وظایف آن خواهید داشت.
 • توانایی تدوین برنامه‌ی جامع روابط عمومی استارتاپ خود را پیدا خواهید کرد.
 • امکان ایجاد رویکردی خلاقانه در مسیر ایجاد واحد روابط عمومی را بدست خواهید آورد.

در این ورک‌شاپ چهارساعته، تلاش خواهد شد تا مباحث مرتبط به موضوع روابط عمومی، از نکات بنیادین و مولف تا روش‌های عملی و اجرایی مورد بحث قرار گیرد. سرفصل‌های این دوره شامل موارد زیر خواهد بود:

 • ماهیت روابط عمومی: روابط عمومی چیست؟ چه اجزا و بخش‌هایی دارد، کارکردهای اصلی آن چیست و چرا یک استارتاپ می‌بایست به ایجاد روابط عمومی فعال برای خود بپردازد؟

 • تفاوت‌های روابط عمومی با بازاریابی: وظایف واحد روابط عمومی چیست؟ در چه موضوعاتی با واحد بازاریابی تقارن دارد، شیوه‌ی بهینه‌ی ارتباط این دو واحد با یکدیگر چیست و آیا این دو جزء سازمان از هم مستقل عمل می‌کنند؟

 • راهکارهای ایجاد واحد روابط عمومی: شیوه‌های ایجاد واحد روابط عمومی فعال در سازمان چیست؟ چگونه می‌تواند فرهنگ روابط عمومی را در یک استارتاپ ایجاد کرد، و چطور می‌توان با بودجه‌ای اندک روابط عمومی اثربخشی را برای یک استارتاپ بوجود آورد؟

 • نحوه‌ی تدوین استراتژی روابط عمومی: حدود فعالیت واحد روابط عمومی چگونه تعریف می‌شود؟ استراتژی کوتاه مدت و بلندمدت واحد روابط عمومی چیست و چگونه می‌توان با معیارهای واقعی، اهداف را اجرایی و راهبری کرد؟

 • اندازه‌گیری اقدامات واحد روابط عمومی: چگونه فعالیت‌های واحد بازاریابی را اندازه‌گیری کنیم، از کیفیتِ علمکرد واحد اطمینان کسب کنیم و برای توسعه‌ی آن برنامه‌ریزی کنیم؟

 • راهکارهای مقابله با بحران: در مواجهه با بحران‌های تجاری، چگونه از ابزارهای رسانه‌ای استفاده‌ی بهینه‌ای داشته باشیم؟ چگونه مساله را تشخیص داده و به کمک راهکارهای روابط عمومی به حیات تجاری کسب‌وکار کمک کنیم؟

 • روش‌های مدیریت ارتباط با رسانه‌ها: چگونه با طیف گسترده‌ای از رسانه‌ها روابط نزدیک و دوستانه داشته باشیم؟ چگونه رسانه‌های مختلف را در کنار خود و به عنوان «دوست» حفظ کنیم؟

 • سازوکار تنظیم بیانیه‌های رسانه‌ای: معیارهای لازم برای تنظیم یک بیانیه‌ی رسمی چیست؟ چگونه با حفظ اولویت‌های تجاری، بیانیه‌ی حرفه‌ای و قابل پذیرش برای رسانه‌ها تنظیم کنیم؟

 • روابط عمومی و چیزهای دیگر!: ارتباط مسئولیت اجتماعی، فعالیت‌های خیرخواهانه، بازاریابی محتوایی، تبلیغات پارتیزانی، کمپین‌های مشترک و… با روابط عمومی چیست؟ و چگونه می‌توان با حفظ نظم در سازمان، فعالیت‌های متنوع و ارزش‌آفرینی را راه‌بری کرد؟